Liceum Ogólnokształcące

Jeśli myślisz o zawodzie, który jest dostępny dopiero po ukończeniu studiów wyższych (np. prawnik, lekarz, dziennikarz, psycholog), to wyborem właściwym jest liceum ogólnokształcące. Jest to typ szkoły, w której proces nauczania jest całkowicie podporządkowany przygotowaniu Ciebie do dalszej nauki – studiowania na wyższej uczelni. Jej ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu maturalnego i po jego zdaniu, uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Nasze licea proponują oddziały o zróżnicowanych profilach, w których trzy przedmioty nauczane są w zakresie rozszerzonym. Dlatego zanim zdecydujesz się na wybór któregoś z nich sprawdź jakie przedmioty nauczane z zakresie rozszerzonym są wymagane przez uczelnię wyższą na kierunku, który Cię interesuje. Np. jeśli marzysz o zawodzie lekarza, to strzałem w przysłowiową „10” będzie oddział z biologią i chemią nauczanymi w zakresie rozszerzonym. Z kolei gdy chcesz dostać się na filologię angielską, to wybór oddziału z j. polskim i j. angielskim nauczanymi w zakresie rozszerzonym będzie najlepszym rozwiązaniem.

Podstawowe informacje:

  • Twoja nauka będzie trwała 4 lata,
  • Będziesz uczył się w zakresie rozszerzonym trzech przedmiotów,
  • Po ukończeniu szkoły uzyskasz wykształcenie średnie,
  • Po ukończeniu szkoły będziesz miał prawo do zdawania egzaminu maturalnego,
  • Po zdaniu egzaminu maturalnego uzyskasz świadectwo dojrzałości, które da Ci prawo ubiegania się o przyjęcie na wyższą uczelnię,
  • Jako absolwent liceum ogólnokształcącego nie będziesz posiadał kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu.